Welcome to SD Amateur Baseball

SDABA.com

 

 

Enjoy. For more information contact southdakotasaint@gmail.com  and let me know what you want to see on the site or to be updated.  

CLASS B TOURNEY DATES-  AUGUST 6-17 in Mitchell, SD

http://www.gc.com/g/SDABA-B

 

http://www.gc.com/g/SDABA-A Link will work only in Mitchell for Class A

 

 

 

PAST BRACKETS FOR CLASS B


Class A Stats  from Sioux Falls


2013 Class B Stats


2014 CLASS B AMATEUR BASEBALL TOURNAMENT INFO

 

Class A MVP 2014--Tim Huber- Renner Monarchs
Class A Batting Champion 2014--Michael Clapp Renner- Monarchs 12-23= .522

2014 Tony Adams Hustler Award-- Andy Ahrendt SF Brewers Class A

2014 Tony Adams Hustler Award -- Zachary Tobin Clear Lake Class B

4Wheeler or Golf Cart- Flandreau Cardinals

$1000 Savings Bond-Kelsey Haug for Watertown and Mark Ripperda from Larchwood

Class B MVP- Brett Scherschligt pickup player from Freeman playing for Wynot

Class B Batting Champion 2014- Cole Wenande Alexandria 6 for 9 with 13 plate appearances=.667

 

 

 

 

2014 South Dakota Amateur Baseball State Tournament- Class B

 

* Clear Lake 3

 Pairings August 6-17*Designates Home team &

 

 3rd Base Dugout

 

1. Wed 8-6  6:00pm

 Tabor 7

 

 

 

   Tabor 10

 

 

 

 

 

 

17. Sun 8-10 5:30pm

 Tabor 2

 

 

 

  Groton 5

 

 

 

 

 

2. Wed 8-6  8:00pm

 *Groton 6

 

 

 

 

*Winner/Colome 1

 

 

 

 

 

 

 

25.Thur 8-14  6:00pm

 *Clark 3

 

 

 Plankinton 10

 

 

 

 

 

3.Thur 8-7  11:00am

 *Plankinton 2

 

 

 

 

*Beresford 4

 

 

 

 

 

 

 18.Sun 8-10  7:30pm

*Clark 5

 

 

 

 Northville 12

 

 

 

 

 

4.Thur 8-7  1:00pm

 Clark 4

 

 

 

 

*Clark 14

 

 

 

 

 

 

 

 

33.Sat 8-16  1:00pm

 Wynot 8

 

*Akron 7

 

 

 

 

 

5.Thur 8-7 5:30pm

 *Akron 0

 

 

 

 

 Milbank 0

 

 

 

 

 

 

19. Mon 8-11  6:00pm

 Wynot 18

 

 

 

Wynot 2

 

 

 

 

 

6.Thur 8-7 7:30pm

 Wynot 7

 

 

 

 

* Lennox Only One 1

 

 

 

 

 

 

 

26.Thur 8-14  8:00pm

Wynot 7

 

 

 Irene 11

 

 

 

 

 

7.Fri 8-8  11:00am

 Irene 3

 

 

 

 

*Madison 9

 

 

 

 

 

 

20. Mon 8-11  8:00pm

 *Irene 10

 

 

 

 Dimock/Emery1

 

 

 

 

 

8.Fri 8-8  1:00pm

 *Larchwood 2

 

 

 

 

*Larchwood 2 in 12inning

 

 

 37.

Sun 8-17  2:00pm

 Wynot

 

 

 

 

 

 STATE CHAMPION

Harrisburg 3

 

 

 

 

 

9. Fri 8-8  5:30pm

 Harrisburg 0

 

 

 

 

*Garretson 1

 

 

 

 

 

 

21.Tues 8-12  6:00pm

 *Parkston Mudcats 2

 

 

 

 Parkston Mudcats 5

 

 

 

 

 

10. Fri 8-8  7:30pm 

 *Parkston Mudcats  5

 

 

 

 

*Redfield DQ 1 in 11 innings

 

 

 

 

 

 

 

  30. Fri 8-15  6:00pm

 Crofton 2

 

 

Wessington Springs 3

 

 

 

 

11.Sat 8-9  11:00am

 *Lake Norden 2

 

 

 

*Lake Norden 3

 

 

 

 

 

 

22.Tues 8-12  8:00pm

 Crofton 8

 

 

 

 Corsica/Stickney 2

 

 

 

 

 

12.Sat 8-9  1:00pm

 Crofton 8

 

 

 

 

* Crofton 3

 

 

 

 

 

 

 

 

35.Sat 8-16  7:30pm

 *Alexandria 2

 

*Redfield Pheasants 6

 

 

 

 

 

13.Sat 8-9 5:30pm

 Redfield Pheasants  0

 

 

 

 

 Chamberlain 5 in 12 inning

 

 

 

 

 

 

23.Wed 8-13  6:00pm

 *Alexandria 15

 

 

 

 Avon 3

 

 

 

 

 

14.Sat 8-9  7:30pm

 *Alexandria 7

 

 

 

 

*Alexandria 4

 

 

 

 

 

 

 

   31.Fri 8-15  8:00pm

 *Alexandria 3

 

 

*Platte 4

 

 

 

 

 

15.Sun 8-10  11:00am

 *Platte 2

 

 

 

 

 Canova 3

 

 

 

 

 

 

24.Wed 8-13  8:00pm

 Flandreau 0 Final in 6 innings

 

 

 

Flandreau 17

 

 

 

 

 

16.Sun 8-10  1:00pm

 Flandreau 4

 

 

 

 

*Miller 0 Final in 7innings

 

 

 

 

 

2014 South Dakota Amateur Baseball State Tournament

CLASS A

First Round Renner Aug. 8-10          Final 6 games at Mitchell

 

 

*Renner 2

 

 *Designates Home team

 

 

 

1A. FRI. AUG. 8 5:30 PM

                                      *Renner 12 Winner Game 3A

 

 

 

 

 

 Castlewood 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. FRI. AUG. 15 1:30PM

     

 

 

 *Vermillion Red Sox 9

 

 

 

 Renner 12

 

 

 

2A.FRI. AUG.  8 8:00 PM

   

 

Winner 27

 

 

 

Sioux Falls Saints 3

 

 Yankton 2Loser Game 8A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32. SAT. AUG. 16 11:00 AM

 

 

 

Renner 4

   

 

 

 

 

 

3A.SAT. AUG. 9 11:00 AM

  Sioux Falls Squirrels 2 *Winner Game 7A

 

 

 

 

 

 Sioux Falls Saints 2

 

 

  * Castlewood 3 Winner 29  

 

 

*Loser  Game 2A

  29. FRI. AUG. 15-3:30PM

 

 

 

 

 

Castlewood 3

 

 

 

 

 

 

 

4A.SAT. AUG. 9 1:30 PM

   Castlewood 3

 

 

 

 

 

 Vermillion Red Sox 4

 

 Loser Game 4A

 

 

 

 

 

 *Winner Game 2A

 

 

 

 

 

 

 

*Rapid City As 4

 

 

 

 

 

 

 

5A. SAT. AUG. 9 5:00PM

   Vermillion Red Sox 3 Winner Game 4A

 

 

 

 

 

 Yankton 7

 

 

 

 

 *Vermillion Red Sox 3 Winner 28

 

 

 

 

28.  FRI. AUG. 15- 1:30 PM

 

 

 

 

 

*Sioux Falls Brewers 8

 

 

 

 

 

 

 

6A.SAT. AUG. 9 7:30 PM

   

 

 

36.    SUN. AUG. 17

12 NOON

STATE A

CHAMPIONSHIP

 

 

 

Sioux Falls Squirrels 0

 

Sioux Falls Brewers  1 *Winner Game 8A

 

 

 

 Renner

 

 

 

 

 

Renner 3 Winner 32

 

 

 

 Rapid City A's 1  Loser Game 5A

 

 

 

 

 Renner 11

Winner 34

 

 

7A. SUN. AUG. 10 11:00 AM

   

 

34.SAT. AUG. 16 5:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

*Sioux Falls Brewers 1 Loser 28

 

 

 

 SF Squirrels 4 *Loser Game 6A

 

 

 

 

 

 

 

 Yankton 5  Winner Game 5A

 

 

 

(Note:  All times are local times)

 

 

 

 

8A. SUN. AUG. 10 1:30 PM

Listen live on www.kvht.com

 

 

   

 

Note:  Games 27 & 29 at Drake Field

 

 

 

SF Brewers 6              

* Winner Game 6A

 

 

 


 

 

* 

 

 

2014 State Tournament Sites

Class B Legion in Salem

2014 State Tournament Sites

Class B Legion Tourney in Tabor 

Website: 

Class B State Champions- MADISON

Big Stick winner in Class B--Jacob Giles from Madison .550 Average

Class B Sportmanship Award -- Tabor

Class B MVP-  Jacob Leighton from Madison

 

Class A Legion Tourney in Huron-

Class A Legion State Champion-  Rapid City Post 22

Class A Sportmanship Award- Yankton

Class A Legion Player of the Year-Matthew Minnick from Rapid City Post 22

Class A Big Stick Award-  Jared Tschetter from Brookings

Website: 

 2014 State Amateur Tourney in Mitchell-  Starts August 6-17

 

 

VFW TOURNEY DATES AND SITE

2014 Tourney Results
Class B VFW 10 and under Champions- Garretson
Class A VFW 10 and under Champions- Vermillion
Class AA VFW 10 minors and Champions- Pierre 9's
Class AA VFW 10 Majors Champions- Harrisburg
Class B VFW 12 and under Champions- Canova
Class A VFW 12 and under Champions-
Class AA VFW 12 minors and under Champions- Mitchell Sluggers
Class AA VFW 12 Majors and under Champions-
Class B 13-14 VFW Champions-Platte
Sportsmanship Award-
Class A 13-14 VFW Champions-
Class AA Minors 13-14 VFW Champions-Brookings Maroon
Class AA Majors 13-14 VFW Champions-Mitchell Sportmanship- Award- Mitchell
Class B VFW 15-16 Teener Champions-Canova Sportsmanship Award- Northville
Class A VFW 15-16Teener Champions-Tyndall Sportmanship Award-Dell Rapids
Class AA Minors 15-16 VFWTeener Champions-Brookings
Class AA Minor Sportmanship- Aberdeen Smitty's
Junior Legion Champions-Rapid City
Junior Legion Sportmanship Award-Brookings Chutes